Головна  →  Інформація  →  12 липня 2023

Вулицями Печерська: про що говорять мурали у серці столиці

Символічно, серцем української столиці вважається Печерський район, адже саме тут знаходиться більшість святинь і споруд, які є хранителями культури, історії та мистецтва.

Щороку сюди прибувають тисячі туристів із інших міст і сел України, а також із-за кордону, щоб на власні очі побачити горду і вічну красу нашої столиці.

Саме тому ми вирішили започаткувати спеціальну рубрику, присвячену визначним місцям, вулицям, будівлям Печерського району!

 

Сучасне мистецтво на вулицях Києва

Певно, ви помічали на вулицях нашого району чудові стінописи, які не можуть не привертати увагу ні мешканців району, ні гостей Печерська. Мурали справді варті уваги, адже виконують не лише естетичну функцію, а й мають глибокий соціальний посил.

Мурал (від іспанського muro – стіна), як вид сучасного мистецтва споріднений із попереднім про­явом молодіжної субкультури – графіті, розвивається від кінця 20 ст. й історично є продовженням монументального живопису. За технікою виконання мурал змінив традиційні енкаустику, мозаїку, фреску, альсеко тощо. 

В Україні, після періоду спреєвих написів графіті (кін. 1990-х рр. – поч. 2000-х рр.), настав час знач­них за розміром настінних кар­тин-муралів.

Чимало відомих митців виконали розписи в містах України. Так, розпис у Києві на стіні Печерського районного управління поліції ГУНП України у м. Києві «Повстати з пилу», виконаний американською художницею під псевдонімом BKfoxx, потрапив у 2017 році до Топ-7 за версією міжнародного видання Street- Art.Today (Амстердам).

На малюнку зображений чоловік, який стоячи на одному коліні, допомагає прорости квітці. Навколо квітки розкидано багато різних речей: гайкові ключі, болти, хомути, кришка з-під пляшки, батарейка та інше. За словами BKFoxx, її робота про надію і про те, що найкрасивіші речі можуть піднятися з бруду, якщо докласти зусилля і працю.

Важливо, що завдяки цікавим сюжетам з’явилися нові туристичні маршрути містом для їх огляду. Мурали піднімають соціальну активність і впливають на громадянську позицію населення. Згодні?

 

Мурали Печерського району 

На території Печерського району є багато різноманітних муралів, невеличких малюнків та графіті, які рекомендуємо кожному побачити на власні очі.

Пропонуємо звернути увагу на такі.

«ГЕРОЇ БЕЗ ЗБРОЇ»

Минулоріч на фасаді будівлі Департаменту запобігання надзвичайним ситуаціям ДСНС, що на вулиці Круглоуніверситетська, 20/1 створили знаковий стінопис. На муралі під назвою «Герої без зброї» зображений рятувальник із янгольськими крилами. Героєм муралу став київський рятувальник Юрій Плетньов – саме його фото, зроблене під час гасіння пожежі, стало основою для цього стінопису. Автор муралу – київський художник Віталій Гідеван та мисткиня Лена Нойна. 

За словами митців, мурал присвячено рятувальникам, ЗСУ, медпрацівникам, а також усім, хто докладає зусилля для нашої Перемоги та боронить кордони України, будучи для нас янголами-охоронцями.

А ще малюнок цікавий тим, що розташований на трьох стінах, які, завдяки проєкції, об’єднуються в одну площину.

 

«ЩО КРУТІШЕ, НІЖ СІМ'Я У 44 МЛН?»

На початку 2023-го на вулиці Мечникова, 16 з'явився новий патріотичний мурал «Що крутіше, ніж сім'я у 44 млн?». Його створила харківська художниця Соня Морозюк разом з Charity hub agency.

Стінопис уособлює єдність українців: «Він створений за мотивами однойменної картини з глибоким змістом єдності для нас: про українців на передовій і в тилу, про взаємопідтримку і спільні зусилля заради нашої Перемоги», – поділилися представники Charity hub.

 

«КРУТИ»

Цей мурал був намальований у січні 2019 року біля Національного палацу мистецтв «Україна». Символічно, що роботу над стінописом розпочали 6 грудня 2018 року в День Збройних сил України.

Автор роботи – український художник Андрій Пальваль, також у створенні малюнка брали участь автори української стрічки «Крути 2018», присвяченої 100-річчю бою під Крутами.

Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року на залізничній станції Крути неподалік однойменного села. Під час бою декілька сотень українських вояків-добровольців, переважно молоді курсанти та студенти, стримували наступ більшовиків на Київ, чисельність яких була набагато більшою.

 

«ЄДНІСТЬ»

Мурал «Єдність» на вулиці Ольгинська, 3 створений у 2014 році. Автор роботи – французький художник Julien Malland (Seth).

На цей патріотичний стінопис художника надихнула єдність та сила духу, яка панувала серед протестувальників під час Революції Гідності.

 

«ПЕРЕБУДОВА» («THE REBUILD»)

Мурал «The Rebuild» на вулиці Гусовського 8/10 створений у 2015 році в межах арт-проєкту City Art. Автор роботи – австралійський художник Фінтан Маге.

На стінописі зображена молода дівчина, яка стоїть у воді та тримає дрова в руках. Малюнок присвячений проблемі глобального потепління.

 

МУРАЛ ІЗ СОВОЮ НА ВУЛИЦІ КРУГЛОУНІВЕРСИТЕТСЬКА, 7

Цей мурал створено у 2018 році київським художником Віталієм Гідеваном, про якого ми вже згадували вище.

Малюнок присвячений важливій ролі книг у нашому житті та тим цінним знанням, які вони нам дають. Стінопис намальований не у випадковій локації, а в місці, яке тісно пов’язане зі знаннями та розвитком – на території гімназії «Консул» № 86.

Малюнок неймовірно гарний, яскравий, насичений та дуже позитивний. На ньому зображено книгу, квіти й сову – символ мудрості та пізнання. Книга намальована на фоні космосу, а її сторінки злітають догори у вигляді птахів. Усе це символізує, що в середині книги знаходиться цілий окремий всесвіт.

 

МАЛЮНОК ІЗ НАЦІОНАЛЬНИМ УКРАЇНСЬКИМ КОЛОРИТОМ НА ВУЛИЦІ МЕЧНИКОВА, 7

Стінопис намальований у 2014 році за ініціативи Людмили Демченко, авторка роботи – українська художниця Наталія Володіна-Панченко.

Хоч малюнок і невеликий, швидко його оглянути не вийде. Він складається з великої кількості різних сюжетів: на стінописі присутні різні пори року, день, ніч, тексти відомих українських віршів і пісень, рядки Державного Гімну України.

Малюнок дуже яскравий, показує красу українського побуту, традицій та фольклору.

Отак стінописи нагадують нам про людські цінності, самобутність і самоідентичність українського народу. Погоджуєтеся?

Перейти до спискуВерсiя для друку