Головна  →  Новини  →  25 січня 2024

Збереження і відновлення ментального здоров’я

Здоров’я – стан фізичного, психічного і соціального благополуччя людини (визначення ВООЗ).

Ментальне здоров’я (психічне здоров’я) – це стан благополуччя, при якому людина може реалізовувати власний потенціал, долати стреси, продуктивно працювати та робити внесок у життя своєї спільноти.

Слово «ментальність» походить від латинського слова «mens» чи «mentis», що означає будь-який духовний чи розумовий процес або явище. Французькою і англійською похідне від нього слово «mental» означає те, що діється винятково в свідомості чи підсвідомості, без зовнішніх проявів.

Вплив на психічне здоров'я здійснюють:

- індивідуальні особливості людини (генетичні та біологічні, емоційний інтелект, тобто здатність розуміти, що відбувається з почуттями іншої людини);

- соціальні обставини, в яких опиняється людина (соціально-економічний статус, освіта, умови праці);

- середовище, в якому людина живе (доступність основних зручностей/послуг, культурне середовище тощо).

Ці фактори постійно впливають один на одного і зумовлюють психічний стан людини.

Психічні розлади – це порушення психічного здоров'я людини, які часто характеризуються комбінацією тривожних думок, емоцій, поведінки та стосунків з іншими людьми. До прикладу: депресія, тривожний розлад,  біполярний розлад, психоз.

Дослідження, проведене Світовим банку у 2017 році, показало, що кожний третій українець протягом життя мав той чи інший психічний розлад. Кожен восьмий дорослий має симптоми, що відповідають клінічному діагнозу депресії. При цьому лише кожна четверта особа з ймовірною депресією була про це поінформована лікарем чи медичним працівником. Чому це так?

Тому, що в Україні звертаються до лікаря і отримують допомогу лише 25% людей, які мають психічні розлади, в тому числі алкогольну залежність. Решта зіштовхуються з перешкодами у вигляді стигматизації та страху перед психіатрією, а також з браком інформації та обізнаності.

Чому говорити та піклуватися про своє психічне здоров’я важливо?

Наше ментальне здоров’я формується з дитинства. Половина всіх психічних розладів проявляються першими ознаками до того, як людині виповнюється 14 років, а три чверті розладів психічного здоров'я починаються до 24 років.

Психічне здоров’я – це не лише відсутність розладів. Що більше ми піклуємося про нього, то легше нам жити. І це не означає, що психічно здорова людина не може сумувати або не має жодних проблем. Навпаки, саме наявність цих проблем і те, як ми їх долаємо, не ізолюючи себе від оточуючих і не входячи в депресивні стани, визначає, наскільки міцне психічне здоров’я ми маємо.

Коли ми говоримо про ментальне здоров’я – перше, про що варто думати, – це про зв’язок із собою. Варто зупинитися і запитати – як я себе відчуваю? На якому рівні моя енергія та життєві сили? Чого я потребую?

6 типів турботи про себе

Турбота про себе ефективна в разі, коли вона відбувається повсякденно, а не під час відпустки чи за виняткових обставин. Існують щонайменше 6 видів турботи про себе. Деякі розраховані на більш довгострокове планування і процес, а деякі можна використовувати за зручної нагоди.

  1. Емоційна турбота – дії, які дають змогу помічати власні позитивні та негативні емоції та утримувати себе в межах соціальної норми. Це можуть бути: ведення щоденника, навчання самого себе перемагати деструктивні емоції, формування позитивного відношення до оточуючих.
  2. Фізична турбота – це діяльність, яка покращить стан соматичного здоров’я: прогулянки, спортивні заняття, нормальне харчування, здоровий сон, відвідування лікаря в потрібний момент.
  3. Практична турбота про себе: раціональний сімейний бюджет, контроль витрат, професійне зростання, організація робочого та вільного часу.
  4. Соціальна турбота: підтримка контактів з іншими членами вашого соціуму (родинних, необхідних, приємних, вимушених тощо).
  5. Духовна турбота: отримання вміння знаходити розраду в молитві, медитації, саморефлексії, спілкуванні з природою.
  6. Турбота про свій розвиток: реалізація мрій, долання суворої дійсності за допомогою  художніх  та мистецьких засобів.

Чи змінюється психічне здоров’я впродовж життя?

Ментальне здоров’я людини може змінюватися залежно від багатьох чинників та обставин. Воно порушується, коли вимоги соціуму або людини самої до себе перевищують її здібності та ресурси.

Стрес. Найчастіше  діють на нас фактори стресу на роботі:

-         фактори, пов’язані з організацією і змістом професійної діяльності (перевантаження, одноманітність, погана організованість робочого місця, реорганізація підприємства).

-         фактори, пов’язані з відносинами у колективі (конфлікт з керівником, з колегами).

-         фактори, пов’язані з професійним зростанням (зміна обов’язків, перехід на іншу роботу, відсутність можливостей для професійного зростання)

-         фактори, пов’язані з оплатою праці (несправедлива оплата).

-         фактори, не пов’язані з роботою (проблеми в сім’ї, проблеми із здоров’ям, майнові проблеми).

Чим значніше тиск стресорів, то менш стійкими ми стаємо. Якщо ви відчуваєте, що не справляєтеся самостійно, шукайте підтримки серед близьких людей, яким довіряєте. Якщо несприятливий стан триває більше двох тижнів і покращення не наступає – час звернутися до фахівця.

Як зрозуміти, в якому стані моє ментальне здоров’я і де шукати допомогу?

Щоб розрізняти різні стани психічного здоров'я, можна використовувати уявний барометр психічного здоров'я, відповідно до якого ми умовно виділяємо 3 стани: стійкий, реактивний, вразливий.

Стійкий стан

має такі ознаки: душевний спокій, хороший настрій, гарне почуття гумору, висока розумова активність, повноцінний сон, продуктивність, високий рівень енергії, фізична активність, соціальна активність, гарний апетит.

Реактивний стан

характеризується відчуттям неспокою, пригніченістю, роздратованістю, проблемами зі сном, прокрастинацією, відчуттям перевантаженості, пониженим рівнем енергії та фізичної активності, зменшеною кількістю соціальних контактів, змінами в апетиті тощо. Для того, аби допомогти собі в такому стані, важливо відновити сили, витратити час на себе, організувати  приємне спілкування з близькими людьми з тими, хто вас наповнює, знизити навантаження. Зазвичай це кардинально впливає на самопочуття.

Вразливий стан:

висока тривожність, депресія, поганий настрій, висока дратівливість, накопичена злість, агресивність, нав'язливі думки та проблеми з концентрацією, порушений сон (нічні кошмари, безсоння), низька працездатність та постійна втома, фізична пасивність, уникнення соціальних контактів, відстороненість від спілкування, переїдання або втрата апетиту. На цьому етапі важливо поставити своє здоров’я у пріоритет, організувати максимум підтримки для себе. Можливо, у цьому стані вам потрібен триваліший відпочинок – відпустка. Ви можете звернутися до психотерапевта, попросити допомоги у друзів чи знайомих.

Співпраця з сімейним лікарем. З листопада 2023 КНП «ЦПМСД» Печерського району здійснює лікування психічних розладів на первинному рівні. Вже в грудні звернулись 82 пацієнти. НСЗУ оплачує підприємству надання таких послуг населенню. Станом на січень 2024 курс навчання «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP» пройшли 68 лікарів та 66 середніх медичних працівників КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Печерського району. Звертайтесь до свого сімейного лікаря або до Контактного центру КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Печерського району (тел. (044) 496-61-03; (067) 676-16-25).

Співпраця з психотерапевтом. Також ви можете звернутися до психотерапевта. Якщо ви почуваєте себе добре, робота з психотерапевтом може бути спрямована на питання вашого особистісного розвитку, побудови кращих стосунків, проживання більш наповненого життя, кар’єрних цілей тощо.

Якщо ви в реактивному стані, робота з терапевтом може допомогти вам знайти опору, відновитися, навчитися краще захищати свої кордони, опанувати нові способи задоволення своїх потреб, усвідомити, чому у вас виникають складнощі.

У стані вразливості робота з психотерапевтом матиме більш кризовий характер і буде спрямована на надання необхідної вам підтримки, стабілізацію самопочуття.

Доступ до сервісів з покращення психічного здоров'я – це великий привілей, який недоступний більшості населення планети. Скористайтеся цим, як цінною можливістю.

Перейти до спискуВерсiя для друку