Головна  →  Новини  →  11 квітня 2024

На Печерську відкрили виставку текстилю та живопису «Крила України» відомої київської художниці, мешканки нашого району Ніни Бондаренко

10 квітня у Національному музеї народно-декоративного мистецтва відбулося відкриття виставки текстилю та живопису «Крила України» відомої київської художниці, мешканки Печерського району Ніни Бондаренко.

Печерська районна в місті Києві державна адміністрація протягом десятиліть плідно співпрацює з мисткинею, створюючи різноманітні творчі проєкти.  На відкритті виставки була присутня начальник відділу культури Печерської райдержадміністрації Діана Маринич.

Виставкова експозиція презентує ескізи тканин та самі тканини, створені у 1960 – 1970-х роках на Дарницькому шовковому комбінаті м. Києва, на якому Ніна Петрівна працювала 35 років провідним художником. Представлені також зразки одягу, декоровані у техніці вибійки, мініатюри – окремі мотиви вибійки за старовинними зразками та вибійчані дошки, з якими працювала художниця.

Вибійчані тканини були популярні в Україні: з них шили жіночий, дитячий і чоловічий одяг; плечевий – жіночі кабати, свити; поясний – спідниці, фартушки; для чоловіків – штани; головні убори – хустини, плати, намітки та інше.

Збережений у музеях України вибійчаний одяг свідчить про його різновидність. В полтавських, київських вибійках переважає рослинний орнамент, у чернігівських – цікаві кругові мотиви. У волинських спідницях-димках переважають смугасті композиції; лемківські вибійки характеризуються дрібними геометричними мотивами білого кольору на синьому тлі; на Поділлі поширені у вибійках геометризовані мотиви. Можемо ствердити, що ручна народна вибійка – унікальне явище в українському народному мистецтві.

Відвідувачі музею зможуть побачити зразки метражних тканин, які були популярними серед жіноцтва у 1960–1970-ті роки.

«Коли я зустрічала на вулиці жінок, одягнутих у сукні, які сама малювала, дуже раділа. А сьогодні думаю були б актуальними вбрання із тканини «Ярославна» з орнаментами святої Софії, яку я запропонувала ще у 1967 році і яка презентувала нашу країну на міжнародній виставці», – розповідає Ніна Петрівна. Її авторська тканина «Ярославна» – один з ексклюзивних експонатів виставки.

Ще один цікавий експонат – декоративне панно «Крила України» був створений художницею у 1970-ту роки. За словами авторки, ідея твору народилась під враженнями від старовинного рушника, який вона побачила в експозиції Національного музею декоративного мистецтва України (сучасна назва).

Ніна Бондаренко володіє багатогранним художнім обдаруванням, який дозволяє їй творчо працювати як у текстилі, так і в живописі. Сучасні живописні композиції мисткині, пейзажі та натюрморти, на які надихнула її природа Криму та Києва – органічна частина виставки Ніни Бондаренко.

«Природа – це нескінченна тканина», – впевнена художниця.

Виставка триватиме до 12 травня 2024 року за адресою: вулиця Лаврська, 9.

Перейти до спискуВерсiя для друку